تاریخچه کلید

تاریخچه کلید

 کلید چيست؟

تاریخچه کلید

بشر از زماني كه خود را شناخت و ضرورت وجود ملزومات زندگي روزمره را احساس نمود، به فكر داشتن دربی بود تا او را در برابر سرما و سختي زمين و جانوران و سایر همنوعان محافظت نمايد. کلیدهای چوبی اولیه ، اولين يافته هاي بشر براي برآوردن اين نياز بود و متعاقباً با کشف فلز روند پیشرفت گرفت. به دنبال تحول و پيشرفت در زندگي، بشر آموخت كه مي تواند با در هم نمودن و فشردن فلزات ، دربی ایمن تر تهيه نمايد. متعاقباً با فراگيري فنون صنعتی ، کلیدهای دندانه دار را توليد نمود و براي اولين بار با ادغام چند تکه فلز با هم قفل را ابداع كرد و اين سرآغازي بود براي ابداع قفلهای صنعتی برای دربهای منازل و اداره ها و سایر مکانهایی که نیاز به تامین امنیت درب ورودی داشت. تاكنون تاريخ دقيق اين ابداعات براي ما مشخص نشده است، اما در ميان کلیدها قديم ي ترين يافته، متعلق به حدود پنج قرن قبل از ميلاد مسيح مي باشد. اين کلید كه به دليل محل يافتن آن در اعماق يخهاي دره هاي پازيريك با نام کلید پازيريك شهرت جهاني يافته، توسط سرگئي رودنكو، باستان شناس معروف روس كشف گرديد.

تمامي دندانه های موجود بر روي اين کلید مشابهت فراواني با نگاره ها و حجاريهاي كاخ تخت جمشيد در ايران دارد. اين شباهت به اندازه اي است كه كاشف آن در اولين دقايق اكتشاف در سال 1947 ميلادي اظهار نمود: "تخت جمشيد را به ياد مي آورد". به غير از کلید پازيريك كه تقريباً سالم ترين کلید است كه از گذشته هاي بسيار دور به زمان ما رسيده، پاره کلیدهايي نيز چه در ايران و چه در خارج از آن كشف گرديده كه مشهورترين آنها کلیدهای فرسوده فلزی كشف شده در اكتشافات شهر قومس در نزديكي دامغان و همچنين قطعات كشف شده در شهر سوختة سيستان مي باشند.  

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت کلید سازی

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر